Viceprim-ministra Oana Gheorghiu a declarat la RBL Summit că numeroase instituții și companii din România sunt conduse încă într-un mod „extractiv”, servind interesele financiare ale unor grupuri restrânse în detrimentul societății. Aceasta a subliniat că mediul de afaceri și societatea civilă sunt mult mai avansate ca mentalitate decât clasa politică, cea din urmă încercând recent să resusciteze discursuri naționaliste din anii ’90, precum sloganul „nu ne vindem țara”. În opinia sa, evoluția politicienilor depinde strict de presiunea și reacția publicului.
Din perspectivă executivă, Oana Gheorghiu a anunțat că echipa sa lucrează intens la îndeplinirea jaloanelor din PNRR pentru a asigura atragerea fondurilor europene, pregătind proiectele într-un stadiu avansat pentru viitoarea echipă guvernamentală. Această asumare de responsabilități survine în contextul în care vicepremiera a preluat portofolii suplimentare în Guvern, urmare a demisiei reprezentantului PSD, Marian Neacșu, pe fondul retragerii partidului său de la guvernare.