Viceprim-ministra Oana Gheorghiu a declarat la RBL Summit că reforma urgentă a companiilor de stat depinde de acceptarea guvernanței corporative de către clasa politică, un concept slab înțeles de funcționari și blocat de partide deoarece reprezintă pierderea unui „braț de putere”. Oficialul a atras atenția asupra calității dezastruoase a contractelor de mandat publice, unde administratorii sunt evaluați pe baza unor indicatori absurzi, cum ar fi numărul de ședințe sau numărul de clienți în cazul unui monopol, fapt ce descurajează profesioniștii să participe la procesele de selecție.
Pentru a remedia aceste disfuncționalități, ea propune rescrierea integrală a OUG 109/2011 și transformarea statului dintr-un acționar nepăsător într-unul responsabil, oferind ca argument diferența masivă de performanță: companiile nelistate au acumulat pierderi istorice de 14 miliarde de lei, în timp ce cele listate au adus dividende de 8 miliarde de lei. Deși a descoperit anomalii grave după șase luni în Guvern — precum companii publice lăsate intenționat în insolvență de 15-20 de ani pentru a toca sume uriașe —, Oana Gheorghiu s-a declarat optimistă, afirmând că sistemul s-a degradat din lipsă de monitorizare, nu dintr-o structură mafiotă, iar potențialul de curățenie și dezvoltare al României rămâne uriaș.